Często załeży nam na uzyskaniu drobnych kropli preparatu, np. wielkości od 10 da 50 im, a nawet mniejszych, jeśli chcemy, aby
Uzyskanie bardzo małych i jednorodnych kropli jest niezwykle trudne i nie możliwe za pomocą tradycyjnych opryskiwaczy. Należy stosować w tym celu specjalne wytwornice aerozoli, do których nałeżą zamgławiacze.
Aerozole są to cząstki preparatu chemicznego o średnicy do 50 um zawieszone w powietrzu. Wyróżnia się aerozole stałe i kroplowe. W dezynfekcji wykorzystujemy produkty biobójcze jako aerozole kroplowe. Powstają w wytwornicach jako aerozole dyfuzorowe, gorące i zimne.
Aerozole dyfuzorowe otrzymywane są przez zmieszanie substancji aktywnej preparatu z rozpuszczalnikiem o dużej lotności par. Tak przygotowany roztwór znajduje się w specjalnych pojemnikach, czyli bombkach dyfuzorowych. W pojemniku pod wpływem parowania rozpuszczalnika wytwarza się ciśnienie. Po otworzeniu zaworu ciecz będąca pod ciśnieniem jest uwalniana i tworzy mgłę o średnicy kropel 20-50 um. Rozpuszczalnik szybko odparowuje, a substancja aktywna preparatu osiada na chronionej powierzchni. W bombkach dyfuzorowych sprzedawane są produkty biobójcze przeznaczone do powszechnego użytku i stużą do dezynfekcji na małą skalę.
Aerozole gorące wytwarzane są przy pomocy spalinowych wytwornic pulsacyjnych, zwanych zamgławiaczami, które z rury spalinowej wyrzucają gorące pary termo-stabilnego preparatu rozpuszczonego w wodzie lub olejach. Zamgławiacz termiczny wykorzystuje odrzutowy silnik pulsacyjny do tworzenia strumienia gorących gazów przepływających z dużą prędkością. Szybki strumień rozpyla ciecz roboczą środka odkażającego, która ogrzewa się i paruje, a następnie podlega kondensacji do cząstek o niewielkich rozmiarach, od 0.5 do 50 Mm. Po ochłodzeniu w powietrzu pary środka kondensują i osiadają w postaci białej mgły na powierzchni, na roślinach i na owadach. Ze względów bezpieczeństwa spalinowe wytwornice pulsacyjne wytwarzające "gorącą mgłę" nie są dopuszczone do użycia wewnątrz statków powietrznych i w większości pomieszczeń zamkniętych.
Aerozole zimne produkują zamgławiacze, które wykorzystujemy do wykonywania zabiegów ultraniskaobjętościowych ULV. Wtedy bardza mała ilość stężonego preparatu (np.Virusolve+ Concentration) jest rozmieszczana na znaczną powierzchnię (czy objętość) pomieszczenia. Aerozole zimne powstają w strumieniu powietrza o dużej szybkości.
Zamgławiacz ULV składa się z silnika napędzającego dmuchawę, systemu precyzyjnych dysz, zbiornika cieczy roboczej i zaworu kontrolującego wydajność. Dmuchawa tłoczy dużą ilość powietrza pod niskim ciśnieniem poprzez precyzyjną dyszę wyposażoną w dwa nakierowujące wirniki. Jeden zestaw powoduje cyrkulację powietrza zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a drugi w kierunku przeciwnym. Nałożenie się obu sił powoduje dyspersję cieczy roboczej na bardzo drobne cząstki. Cząstki preparatu wielkości od 5 do 15 um gwarantują wysoką skuteczność każdego zabiegu dezynfekcji. Wielkość cząstek preparatu można regulować poprzez odpowiednie ustawienie prędkości przepływu cieczy roboczej. Drobne krople mgły powstają, gdy ciecz wolniej płynie, a większe kropelki uzyskuje się przy zwiększonej szybkości przeptywu.
Drobne kropelki płynu roboczego dezynfektantu unoszą się w powietrzu i przemieszczają się ruchami powietrza po pomieszczeniu, wnikają w wąskie szczeliny i szpary, ale nie głęboko. W końcowej fazie tworzą trwałą i cieniutką warstewkę depozytu substancji aktywnej, która niszczy zarazki chorobotwórcze, w tym wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.
Zamgławiacze mają już różnorodne i szerokie zastosowania, bo znacznie skracają czas zabiegu. Dodatkową ich zaletą jest to, że wytworzona mgła złożona z kropelek wielkości od 10 do 50 im, a nawet mniejszych, może wniknąć tam, gdzie nie mamy dogodnego dostępu, np., do przewodów wentylacyjnych, czy innych zakamarków, a w budynkach do kanałów ściekowych i je tam odkazić. W miarę pojawiania się na naszym rynku nowych modeli zamgławiaczy ULV, zabiegi z zastosowaniem "mgły zimnej" zastąpią wiele tradycyjnych operacji, które mają na celu utrzymanie naszego środowiska wolnego od zarazków.
Tylko "zimna mgła" gwarantuje, że dezynfektant doskonale pokryje chronioną powierzchnię cieniutką warstewką preparatu nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale także pionowej. Tylko preparat w formie "zimnej mgły" stosunkowo długo utrzymuje się w powietrzu i w nim niszczy wirusy i bakterie unoszące się w bioaerozolu (= zawieszone w powietrzu cząstki pochodzenia biologicznego).
Dezynfekcja z zastosowaniem zamgławiaczy ULV wytwarzających tzw. "zimną mgłę" jest skutecznym i bardziej dokładnym zabiegiem odkażania powierzchni i powietrza niż zabieg opryskiwania wykonanym tradycyjnymi opryskiwaczami.
Źródło: KONSULTACJE ENTOMOLOGICZNE,
Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz