Choć w bajkach często spotyka się, że pchła jest doskonałym przyjacielem psa, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Pchła jest uciążliwym pasożytem, który żywi się krwią zwierząt. W wyniku ich ukąszeń zwierzę posiada bolesne, swędzące rany. Jeśli zwierzę rozdrapuje je, wtedy rany się poszerzają. Zwalczanie pcheł jest koniecznością, ponieważ dezynsekcja pozwala zakończyć cierpienie zwierzęcia.
To niewiarygodne, ale w rzeczywistości jedna pchła potrafi w ciągu jednej doby wypić dwadzieścia razy więcej krwi, niż sama waży. Poza tym pchły mogą być nosicielami różnych chorób i pasożytów, na przykład tasiemców.
Pchły bardzo szybko się rozmnażają oraz rozprzestrzeniają na inne zwierzęta. Bardzo szybko się przemieszczają, skacząc z jednego zwierzęcia na inne. Nie można jednak liczyć, że pchła samoistnie zrezygnuje z obcowania na skórze zwierzęcia. Do kiedy ma dostęp do świeżej krwi, na pewno tutaj pozostanie.
Jedynym logicznym rozwiązaniem jest dezynsekcja. Powinna być ona przeprowadzona jak najszybciej, dopóki zwierzę nie jest jeszcze zbyt bardzo udręczone owadem i dopóki pchły nie występują jeszcze w zbyt dużej liczbie.