10-08-2015
Metody dezynsekcji i deratyzacji
Szkodniki potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Owady, czy też gryzonie mogą zaszkodzić nie tylko domownikom, ale także naszym domom i ogrodom. Jakie metody można zastosować podczas eksterminacji nieproszonych gości?
Dezynsekcja
Likwidowanie szkodników odbywa się przy pomocy różnych metod do których możemy zaliczyć środki: fizyczne, chemiczne, mechaniczne oraz biologiczne. Najliczniejszą grupę spośród wymienionych stanowią środki chemiczne. Najczęściej podczas dezynsekcji spotykamy się z:
- opryskami – ciecz jest rozpylana w obrębie występowania szkodników. W zależności od rodzaju użytego środka szkodniki likwidowane są po bezpośrednim kontakcie z substancją, bądź po spożyciu trucizny w postaci pokarmu. Metoda opryskowa należy to jeden z najbardziej skutecznych sposobów eliminacji szkodników.
- opylania preparatem biobójczym – suchy proszek rozsypywany jest na terenie gdzie występują szkodniki. Przy bezpośrednim kontakcie, substancja przenoszona jest przez szkodnika wprost do gniazda. Metodę tę stosuje się w przypadku, gdy oprysk jest niewskazany np. w miejscach związanych z elektryką.
- żelami – metoda ma na celu aplikację środka w formie trutki. Spożycie pokarmu w postaci żelu skutkuje śmiercią szkodników. Metoda żelowa uważana jest za sposób najmniej inwazyjny dla człowieka. Jej zastosowanie nie wymaga żadnych przygotowań.
-zamgławianiem termicznym – zastosowanie tego rodzaju działań niesie korzyści w postaci dezynsekcji oraz dodatkowej dezynfekcji. Rozpylenie gorącej mgły zawierającej substancję aktywną doprowadzi do oczyszczenia domu z owadów, bakterii, grzybów a także wirusów.
Innymi metodami, które mogą zostać zastosowane podczas dezynsekcji są: ULV, metoda fizyczna i detektory owadów.
Deratyzacja
Likwidacja szkodników w postaci myszy, szczurów, kretów, czy nornic może być wykonana przy pomocy środków biologicznych, chemicznych oraz fizycznych. Osoby, które pragną zachować intruza przy życiu mogą skorzystać z żywołapki.